Вероятно всички, които следите блога ни, сте добре запознати с нашата любов към технологичните иновации в областта на светлината. В последните години сме свидетели на ослепителна трансформация и дигитализация в нашия бранш. Как тогава може да се прогнозират тенденции в следващите пет или десет години? Отговорът звучи донякъде логично за партньорите ни от Signify, които ни помогнаха с информация за тази статия. Според тях основният трансформиращ фактор за светлинната индустрия са технологичните постижения, които вече са факт. Именно въз основа на тях можем да правим обосновани предположения. Въпреки това е напълно възможно нещата да се променят още по-драстично от очакваното.
Трите двигателя на бъдещите промени
Три са основните технологии, които вероятно ще оформят бъдещето ни. Те са машинното обучение, добавената реалност и цифровизацията в областта на осветителната инфраструктура. Много от вас вероятно вече са имали среща с първите две. За незапознатите машинното обучение е концепция, която използва усъвършенствани алгоритми и изчислителна мощност за обработка на огромни количества данни. Чрез този постоянен и самоусъвършенстващ се процес мощните компютри могат да достигнат до нови решения, залагайки на достъпната към този момент информация. Вече има множество реални приложения на машинното обучение – от игри до превозни средства с автономно управление. И това са само част от възможностите.
С добавената реалност повечето потребители се запознаха покрай играта Pokemon Go през 2016 година, когато същата завладя света. Тази иновация нерядко се използва и в печатната реклама, която става интерактивна с добавена реалност. Чрез нея безпроблемно могат да се интегрират виртуални обекти в нашия физически свят. Това става посредством използване на смартфони или очила за виртуална реалност. Именно тази технология има сериозни практични приложения в осветителната индустрия.
Не на последно място по важност идва цифровата осветителна инфраструктура. Чрез тази дигитална основа напълно ще се потопим в потенциала на машинното обучение и добавената реалност в нашата област. Под изцяло цифрово се има предвид всеки един компонент на осветителната система. В това число влизат източникът на светлина, сензорите, драйверите и разбира се контролиращата система.
Дигиталният близнак на познатия ни свят
Каква ще бъде осветителната индустрия през 2030 година според експертите на Signify? Отговорът според тях се крие в огледалния свят – дигитална реплика на познатия ни физически такъв. Самият термин „огледален свят“ се въвежда през 1991 година от Дейвид Гелентър. Според него цифровият свят е ограничен само от нашето въображение. В този огледален свят цифровата информация се интегрира безпроблемно във физическия посредством използването на смартфон, таблет, интелигентни очила или друго подобно устройство. Чрез тях ще получаваме информация, където и когато поискаме без да излизаме от реалната среда. Именно тази нова цифрова конструкция ще движи иновациите и ще трансформира живота ни.
Осветителната индустрия през 2030 година
Този нов огледален свят ще трансформира настоящия режим на работа за осветителната индустрия. Нека разгледаме два примера. Дизайнерите на осветление ще могат да демонстрират на своите клиенти как реално ще изглежда дадено работно или жилищно място при използване на различни светлинни опции. Всичко това ще става благодарение на добавената реалност. Подобен подход вече се използва в бизнеса с отдаване под наем и продажба на помещения, като по този начин се избягва загубата на време в огледи. Защо това да не е начин за представяне възможностите на една или друга осветителна система? Всичко това би могло да доведе до безпрецедентно ниво на ангажираност от страна на потребителите.
От гледна точка на поддръжката също има немалко позитиви. Събраните данни от изцяло цифровата инфраструктура ще бъдат от съществено значение за диагностика и анализ на причините за повреди. Техническото обслужване до голяма степен ще става през огледалния свят, където обслужващите лица ще имат бърз и лесен достъп до цялата идентификационна и диагностична информация. Така те лесно и своевременно ще могат да решат възникнал проблем, понякога дори от дистанция.
За осветителната индустрия от ключово значение е да се работи за изграждане на изцяло цифрова осветителна инфраструктура. Без тази важна стъпка няма как да се възползваме от всички предимства на огледалния свят. Светодиодните драйвери Advance Xitanium SR LED разполагат с вградена памет за съхранение на различна информация. Те са подходящи за изграждане на подобна цифрова инфраструктура. Освен, че са проектирани да отговарят на най-високите стандарти за качество, са съвместими и с водещите решения за управление на безжично осветление. Чрез тях имате възможност за предаване на системни данни през локална мрежа или в облака.
Вместо заключение
Неизбежно ни предстои бърз технологичен напредък в машинното обучение, добавената реалност и дигитализацията в LED осветителните системи. Интернет на нещата е вече тук и завзема нови позиции, правейки домовете, офисите и градовете по-умни. В настоящото десетилетие ще се оформи огледалният свят на осветителната индустрия и всички ние ще усетим неговото въздействие върху себе си, включително черпейки интернет от осветителните си тела. Светлинната терапия също не е за пренебрегване и все повече компании осъзнават ползите от въвеждането на светлина с динамични параметри. Ето защо всяка модернизация на LED осветителната система, както и всяка нова инсталация дават ценна възможност за полагане основите на изцяло дигитална система. Същата ще бъде устойчива на бъдещето, защото средната продължителност на живот на една светодиодна система е десет и повече години. От друга страна разходите, които се правят еднократно имат бърза възвръщаемост. Не е ли това още една причина още днес да изберете такава цифрова осветителна система, която ще отговаря на предизвикателствата, които ще ни даде настоящото десетилетие? Не се колебайте, свържете се с нас!