Представете си свят, в който достъпът ни до интернет и комуникацията между умните устройства минава през лампите. Сега си представете, че скоростта на пренос на данни по този метод може да бъде десетки пъти по-бърза от добре познатия ни в дома и офиса Wi-Fi. Не, това не е научна фантастика, а самата реалност. Готови ли сте за света на Li-Fi? Настанете се удобно и се оставете на потока от светлина и информация.
Какво е Li-Fi?
Li-Fi (Light Fidelity) е нова безжична технология, която посредством светлина двупосочно пренася данни с многократно по-висока скорост от използваните към момента. Неин създател е Харълд Хаас от Университета в Единбург, който през 2011 година използва LED източници за своя експеримент. Той и до днес продължава да работи по развитието на Li-Fi, а в екипа му попадат и няколко български имена. На сайта на университета редовно се публикуват последните новости, а с оглед че промените се случват с изключително бързи темпове ще избегнем цитирането на конкретни достижения към настоящия момент.
Принципът на действие при Li-Fi е чрез премигване с неуловима за човешкото око честота на светлината от LED източник. По този начин посредством специален модулатор всяко модерно домашно или офис осветително тяло ще може да играе ролята на рутер, комуникиращ с „0“ и „1“. В действителност използването на светлина за пренос на данни не е иновация. От години тя е част от използващите светодиоди оптични безжични комуникации за трансфер на информация с много висока скорост. Масовото навлизане на Li-Fi на пазара се очаква през 2021 година, когато стандартът ITU-T G.9991 за Li-Fi приемо-предавателите следва да бъде официално ратифициран.
Предимствата на Li-Fi
Скоростта е сред основните предимства и причината за нея се крие във факта, че видимата светлина има значително по-голям спектър в сравнение с радиочестотния. Също така чрез тази технология се избягват конфликти между различни системи, работещи с близки или еднакви честоти. Li-Fi решава още един проблем – кражбата на интернет от съседите и най-вече сигурността на данните в мрежата. Тук това няма да е възможно, поради необходимост от пряка видимост между устройствата за приемане и излъчване. Достатъчно е да бъде ограничен достъпа до светлинния поток, чрез непропускаща светлината преграда. Още нещо важно е, че светлината не е задължително да бъде във видимия спектър. В специфични и опасни производства използването на радио-честотни устройства може да предизвика антенни искри, докато при Li-Fi такава опасност няма, но повече за конкретните приложения ще споменем по-долу.
Недостатъците на Li-Fi
Колкото и малко да са недостатъците е редно да бъдат отбелязани. Основният от тях е, че за постигане на плътно и качествено покритие на дадена площ ще са нужни повече от един източник на сигнал. Другият е, че до разработването и вграждането на приемници в електронните устройства, по-старите такива ще ползват външни, базирани на USB модули, чрез които да се регистрират трептенията в светлината.
Приложения
Освен смартфоните, таблетите и лаптопите, за които веднага се сещаме, друг основен потребител на тази нова технология са умните уреди в дома, част от „Интернет на нещата“ (IoT). Изграждането на интелигентни пространства като умни градове и умни сгради никак не е за пренебрегване. Множество индустрии вече отчитат приложенията и преимуществата на новата технология. Сред първите, които се очаква да я внедрят са въздухоплаването, здравеопазването, образованието, производителите на автомобили, автоматизираните индустрии, рекламния бранш и други. Високи очаквания има и от секторите залагащи на виртуална реалност (VR), добавена реалност (AR) и смесена реалност. Един от най-практичните примери е употребата на Li-Fi в светлините на автомобилите, посредством което те да могат да комуникират помежду си. От друга страна в болниците технологията може да бъде полезна в работата на роботи, които да доставят оборудване и лекарства между различни отделения. Счита се, че чрез Li-Fi може да се осигури интернет достъп на авиопасажерите, без това да пречи на навигацията. И това са само част от възможностите, които Li-Fi предоставя към момента.
Li-Fi на българския пазар
Trulifi от Signify е Li-Fi решението, което вече е налично на българския пазар. Към момент то предлага стабилна връзка за пренос на данни със скорост от 250Mbit/s. Както споменахме по-горе сигурността е елемент от самата технология и Trulifi гарантира защитата на данните при спазване на елементарното условие – светлината да не е достъпна извън помещението, в което се ползва. Най-вероятно си задавате въпроса „Какво се случва, когато светлините са угасени?“ Възможността за работа на Trulifi в инфрачервения спектър позволява да сте онлайн, дори без видима светлина. Освен всичко технологията работи безпроблемно, независимо от друго налично осветление в пространството. Същевременно, като безжична технология, тя дава възможност за едновременна свързаност на различен брой потребители.
Ако сме ви заинтригували относно Li-Fi технологията, препоръчваме да следите последните новини на lifitn.com, а още за Trulifi може да видите във видеото, създадено във високотехнологичния кампус на Signify: