Свикнали сме да казваме, че светлината е бяла. Това всъщност не е напълно вярно. Дори най-обикновените крушки варират от топли (жълтеникави) до студени (синкави) нюанси, преминавайки през неутрално белия цвят. Модерните LED осветления разширяват този цветови спектър до почти неограничени възможности. Това ни накара да повдигнем темата за влиянието им върху нас и настроенията ни.
Навярно ще се съгласите, че всички живи организми на нашата планета са подвластни на светлината. Ние хората не се различаваме. Яркостта, цветът и дори смесването между естествена и изкуствена светлина могат да ни въздействат на емоционалното и физическо ни състояние. Нашето настроение, енергичност, продуктивност, импулсивност и самоконтрол често могат да се окажат контролирани от това външно явление. Учени са установили, че цветната температура може да повлияе на нашите възприятия за физическа температура, качество на въздуха или размер на помещенията. Нека заедно се потопим в морето от цветове и влиянието, което те ни оказват на подсъзнателно ниво.
Интересен факт: Много ярката светлина може да предизвика взимането на импулсивни решения и е често практикуван подход в магазините.
Между топлото и студеното
Топлата (жълтеникава) светлина навява мисли за изгрев или залез, огън от камината или запалена свещ. Това е причината тя да бъде избирана за създаване на уютна среда за почивка, насърчаване на креативност или разговори и дори изпращане на сигнал към мозъка, че е време за сън. Колкото по-студена (синкава) става светлината, толкова нашият мозък е по-фокусиран и концентриран в изпълнение на различни задачи. Осветителните тела, които осигуряват близка по вид на слънчевата светлина създават усещането за свежест и оказват влияние върху подобряването на продуктивността
Всички останали цветове, отвъд жълтото и синьото
Цветовете играят сериозна роля в дизайна. Независимо дали става въпрос за лого, реклама или интериор, те могат да въздействат на подсъзнателно ниво. С иновативните LED осветителни системи подобно влияние може да се оказва и чрез светлината. Още ли не сте съгласни? Помислете си защо в рекламите на бебешки продукти водещ цвят е белият. Това е така, защото той символизира начало, невинност, чистота и безопасност. Тези думи се свързват и с новородените, следователно рекламите на този род продукти комбинира умело използване на бяло и тези няколко ключови думи.
Питали ли сте се за какво бихте могли да използвате например зелено осветление? Този цвят се възприема като успокояващ и лекуващ. Освен това е най-видимият и човешкото е най-чувствително към него. Ето защо той може да подобри концентрацията при учене и затова понякога се ползва в учебните стаи.
Интересни факти: Зеленото осветление е въведено в операционните зали през 1914 година от д-р Хари Шърман. Той открива, че зеленият цвят намалява отблясъците и допълва червеното на кръвта. По този начин се създава по-видима среда за работата на хирурзите. (прочетете цялото изследване)
Друго изследване на Университета по здравни науки в Аризона е достигнало до извода, че хората страдащи от мигрена могат да получат подобрение при терапия със зелена светлина. (прочетете повече за него тук)
Нека погледнем и към светло лилавото – един цвят, до който рядко се прибягва. Той създава усещане за мъдрост, вдъхновение и магия. Разрешаването на проблеми и създаването на изкуство са по-успешни именно при лилава работна среда. Изследвания доказват, че използването на такава светлина спомага по-добрата стерилизация и дезинфекция в болничните помещения. С този цвят обаче трябва да се внимава, защото при преминаването към по-тъмни нюанси бихме могли да почувстваме тъга и разочарование.
О-о-о-оранжевото е приветлив цвят, създаващ приятелска атмосфера и е възпят в детските песни. Той се римува още с ентусиазъм, креативност и издръжливост. Заедно с жълтото и червеното са едни от първите цветове, които разпознават новородените. Това е причината цветът да е предпочитан в детските стаи.
Интересен факт: Изследване на Университетския колеж в Лондон е стигнало до извода, че зрението на хора над 40-години би могло да се подобри чрез използването на насочен лъч с червена LED светлина.
Освен казаното в този факт червената светлина внася усещане за енергия в хора, които изпитват традиционна умора. Мъжете и жените в активна възраст могат да я използват за борба със скованост в мускулите и ставите. Този цвят също така спомага разговорите и засилва удоволствието от храненето.
Светлината извън помещенията
Външните източници на светлина могат да оказват също толкова силно влияние, колкото и тези в помещенията. По време на пандемията бяха направени редица изследвания в тази област. Изследователският център върху осветлението към Политехническия институт Reensselaer прави проучване сред 600 души, които са останали без работа или са работили от вкъщи. То разглежда застояването у дома и намаленото излагане на дневна слънчева светлина, свързвайки го с влошаване качеството на съня и повишаване нивата на стрес, безпокойство и депресия. Анкетираните, които имат качествено вътрешно осветление и големи прозорци, позволяващи навлизането на повече естествена слънчева светлина, са по-слабо засегнати. Друг важен фактор е прекарването на поне 1-2 часа навън, което също оказва позитивно въздействие върху емоционалното настроение.
За влиянието на светлината върху качествения сън
Светлината трябва да достига до очите, за да бъде ефективна върху биологичния ни ритъм. В съвременното общество хората прекарват повече от 90% от времето на закрито. Там в повечето случаи осветлението не е достатъчно ярко, за да стимулира биологичния часовник. Стандартно вътрешно осветление осигурява по-малко от 100 лукса, докато с излизане навън то достига до 3000 в облачно време и до 100 000 при слънчев ден. Малкото количество дневна светлина, в комбинация с постоянното влияние на ярките електронни екрани, които използваме до късно вечерта кара мозъка да се събуди именно вечерта, преди лягане. Това е така, понеже те излъчват студена светлина. А, добрият сън е от важно значение за здравето и умните осветителни системи могат да регулират тези диспропорции в получаваните дози светлина.
Ако сте стигнали до тук вероятно ще се съгласите с нас, че цветовете подсъзнателно влияят сериозно на нашето ежедневие. Те отдавна се използват стратегически в търговията, ресторантите, училищата и болниците, за да предизвикват специфични възприятия у хората. Независимо дали на осветлението се залага за подобряване на съня, лекуване, увеличаване на умствената активност или друго, то винаги е в помощ на хората. Добавянето вкъщи или в офиса на цветно осветление не само ще повлияе благоприятно на атмосферата, но и на физическото и емоционално състояние.