Светлината е важен фактор за нас хората. Нейните параметри могат да влияят върху качеството на съня, настроението, фокусирането, мотивацията и концентрацията. Лошото осветление би могло дори да увреди зрението. Ето защо проектирането и закупуването на осветление на база най-ниска цена е изключително грешно.
Казаното до тук важи с голяма сила за образователната среда. В последните години са направени голям брой анализи за влиянието на светлината върху качеството на обучение. Изводът, до който се достига е, че осветлението с пълен спектър, включително слънчева светлина и изкуствено осветление, което възпроизвежда естествена светлина, подобрява поведението, намалява тревожността и укрепва здравето. Правилният избор на светлина води също до ускоряване скоростта на четене.
Естествена или изкуствена светлина
Основна разлика между електрическата и слънчевата светлина е, че първата почти винаги е статична, докато естествената такава се променя през деня, според метеорологичните условия и сезона. Дневната светлина ще бъде различна от едно училище до друго, в зависимост от ориентацията на сградата, климата и географското му местоположение. Ето защо правилното индивидуално проектирано осветление на учебните сгради е от съществено значение.
Какво трябва да е осветлението в училище
За целите на ученето осветлението в сградата и помещенията трябва да позволява на учениците и преподавателите да виждат, да четат, както и да изпълняват други визуални задачи, свързани с ученето, преподаването и училищната администрация. По-високи нива на осветеност се препоръчват за специализирани задачи като четене и писане, отколкото за по-малко взискателни визуални задачи като хранене или разходка. По-ниски нива на осветеност са допустими и за обществените пространства в учебните помещения. Ето защо в училищата е неподходящо да се планират конкретни видове осветителни тела и лампи без да се отчита пространственото оформление на сградата и помещенията. Това важи, както за ново строителство, така и при модернизиране на училищни сгради. Повечето учебни пространства трябва имат равномерно осветление, минимизирайки силните светлинни контрасти. За да се избегне лесна преумора, очите следва да могат бързо да се адаптират между светлината над учебната дъска и тази, падаща над учебния чин. Специални изисквания към осветлението има и към останалите специфични помещения в едно училище – физкултурния салон, библиотеката, кабинетите по специални предмети.
Какви са проблемите с осветлението в училищната среда
Сред най-сериозните проблеми в училищната среда експертите отбелязват флуоресцентното осветление и гладките повърхности, причиняващи силни отблясъци. Специално внимание следва да се обръща на осветяването на учебните дъски, които в последно време се правят от материали със силно отразяваща повърхност. За намаляване на отблясъците са подходящи различни комбинации от лампи и осветителни тела. Изключително важно е нивото на осветеност на нивото на работния плот на ученическите чинове. То трябва да бъде съобразено с тяхното различно разположение спрямо падащата отвън светлина и нейното отразяване от околните повърхности. Да не забравяме и факта, че днешните деца прекарват огромно време пред мобилните устройства и концентрацията им трудно се задържа за продължителен период от време.
Динамичното осветление
Сред възможните решения се откроява динамичното осветление. То позволява регулиране на яркостта и температурата на светлината в класната стая. По този начин тя може успешно да допълва естествената външна светлина и да отговаря на специфичното естество за всяка отделна активност. Тук на преден план излиза LED технологията, която освен тези възможности, предлага също висока енергийна ефективност и автоматизация на контрола.
Отличен пример за осветителна технология, създадена конкретно за нуждите на учебните заведения е Philips SchoolVision. Специално калибрираният светлинен спектър помага на учениците да се концентрират върху ученето. Решението е и енергоефективно, тъй като посредством сензори проследява празните стаи и автоматично спира осветлението в тях. Учителите могат да избират от четири предварително дефинирани профила, като незабавно настройват осветлението в класната стая, съобразно външната светлина и специфичните нужди за обучение. Тези режими покриват нормален учебен час, изпитна сесия, моментите на слаба концентрация (сутрин рано и след хранене) и творчески занимания. Освен за училища, решението на Philips е подходящо още за детски градини, университети и помещения за извънкласна дейност.