Хората често ни питат какво е биофилен дизайн, кои са неговите елементи и най-вече какви осветителни решения можем да предложим в тази иновативна посока. За всички заинтересувани от тематиката подготвихме настоящата статия в нашия блог, с която се надяваме да отговорим на най-често задаваните въпроси.
Позволете ни за незапознатите да започнем с дефиниция на термина биофилен дизайн. Това е сравнително нова концепция, която има за цел да увеличи връзката на обитателите на дадена сграда с природата. Това може да се случи чрез различни подходи, част от които ще разгледаме тук.
Защо биофилен дизайн?
Проучвания в научните среди стигат до извода, че еволюцията при хората в 99% от случаите е свързана с адаптивен отговор към естествения свят, а не към създаваните от нас самите нововъведения. Биологически сме кодирани да се свързваме и отговаряме на природните процеси. Счита се, че тази нужда работи на физическо и психическо ниво и оказва силно въздействие върху начина, по който се чувстваме.
Днес ние прекарваме около 90% от времето си на закрито. Целта на биофилния дизайн е да запази тази наша връзка с природата, докато сме в сградите. Изпълнението на това условие зависи от спазването на определен набор правила.
Какво е и какво не е биофилен дизайн?
Биофилията залага на онези елементи, които доказано допринасят за нашето здраве и благополучие от еволюционна гледна точка. Важен акцент при този тип дизайн е въздействието върху цялата обстановка или местообитание, а не върху изолирани помещения, части и детайли. Оттук могат да се изведат няколко правила, които отличават биофилния дизайн и дефинират кой не е такъв:
- Биофилният дизайн набляга на човешките адаптации към естествения свят, които през еволюционното време са се доказали за подобряване на здравето и благополучието. Залагането на решения, които не са от значение за човека и неговото оцеляване или оказват нищожно влияние върху човешкото благополучие не са ефективен пример на този тип дизайн.
- Биофилният дизайн зависи от многократното и продължително взаимодействие с природата. Случайно, преходно или изолирано такова оказва само повърхностно и кратко въздействие върху хората. Дори би могло да бъде в противоречие с постигането на полезни резултати.
- Този дизайн изисква подсилване и интегриране на дизайнерски интервенции, които се свързват с цялостната обстановка или пространство. Оптималното функциониране на всички организми е от съществено значение в местообитанията, където различните елементи представляват допълващо, подсилващо и взаимосвързано цяло. Излагането на природата в рамките на едно изолирано пространство или решение (например изолирано растение или естествен материал) в противоречие с други доминиращи пространствени характеристики не е ефективен биофилен дизайн.
- Биофилният дизайн трябва да поражда емоционална привързаност към определени пространства и места. Това мотивира производителността на хората, подтиквайки ни да се идентифицираме и поддържаме местата, които обитаваме.
- Ефективният биофилен дизайн насърчава връзките между хората и тяхната среда, засилвайки чувството за членство в значима общност.
Кои са елементите на биофилния дизайн?
Днес голяма част сградите се проектират без достатъчно естествена светлина, естествена вентилация, естествени материали, жива растителност, познати форми от околната среда и други елементи от реалния свят. Този недостатък на модерните жилища и офиси напомнят на сивите клетки в зоологическите градини от миналото. Тепърва хората започват да осъзнават, че подобни пространства засилват усещането за умора, влошават производителността и повишават заболеваемостта.
Ефективното прилагане на този дизайн започва със спазването на описаните по-горе основни принципи. Оттук нататък могат да се използват конкретни практики на биофилен дизайн, за да се подпомогне постигането на положителни и полезни резултати.
Директен досег с природата могат да ни дадат светлината, въздуха, водата, растенията, животните, природните ландшафти и системи. Допълнително може да се заложи на естествени материали, цветове, натуралистични форми, симулиране на естествена светлина и други.
Важно е да се осъзнае, че биофилният дизайн е нещо повече от нов начин за постигане на по-голяма ефективност при хората чрез прилагане на иновативен технически инструмент. Успешното му внедряване зависи основно от осъзнаването на факта, че нашето физическо и психическо благополучие продължава да разчита на качеството на връзките ни със света извън нас, от който все пак сме неразделна част.
Ролята на биофилната светлина
Както вече споменахме светлината е един от специфичните параметри в биофилния дизайн. Все по-често може да срещнете термини като „осветление, ориентирано към човека“, „биофилно осветление“ или „циркадно осветление“. Тук ще посочим само част от предимствата на биофилната светлина.
Чрез нея се регулира циркадния ритъм, който казва на тялото кога да се събуди и кога да заспи. Той също така регулира освобождаването на хормон, който помага на тялото да остане енергично и будно през деня и да има здрав и спокоен сън през нощта. За разлика от естественото биофилно осветление, изкуственото често нарушава циркадния ритъм, което води до проблеми с вниманието през деня и безпокойство през нощта. Новото поколение LED осветление обаче няма този недостатък.
Доказано е, че дизайнът на осветлението се отнася пряко към това как се чувства човек, като намалява стреса, умората, чувството за претоварване. Зоните, в които слънчевата светлина прониква в сградата, са пряко и положително свързани със здравето и по-голямото удовлетворение от работното място.
По-старото поколение изкуствени светлинни източници трептят периодично, което може да причини главоболие и повтарящо се напрежение на очите. Естественото осветление дава на обитателите на сградата по-голямо удовлетворение, което помага да се изостри концентрацията и фокусирането върху задачи, които трябва да бъдат завършени.
В случай, че статията Ви е била полезна, препоръчваме и друг наш материал в тази насока – Сертифицирани сгради за по-добър живот. Не се колебайте да се свържете с нас, за да Ви предложим подходящо решение за осветление, така че интериорните пространства да се впишат напълно в правилата за биофилен дизайн.