Бихме искали да Ви разкажем малко повече за Lighting дизайн-а и в частност дизайн на фасадно осветление, вкл. затрудненията при проектиране на фасадното осветление. Нашият стремеж и основна цел, като lighting design специалисти, е да представим на инвеститора най-подходящото решение за осветяване на фасада на сграда.
По-долу Ви представяме няколко варианта за фасадно осветление на Търговски център „Скай Сити“, София.
С архитектурно фасадното осветление се разкриват и акцентират забележителностите на архитектурни обекти, исторически и обществени сгради.
Първоначалната концепция за фасадно осветление – визията на осветяваните обекти да съответства напълно на дневния им изглед, отдавна е изместена от идеята осветлението да интегрира сградата в заобикалящата я среда. В съответствие с новите разбирания околното пространство е урбанистично и архитектурно свързано с осветяваната сграда и не трябва да бъде светлинно игнорирано. Утвърждава се съвременна тенденция в архитектурно-художественото осветление за по-дискретно осветяване на градското пространство, при което се ограничава интензивността на осветителите и те се монтират възможно най-незабележимо.
Вариант 1 – разположение на осветителите в долния край – възможно най-близко до фасадата.
Архитектурно художественото осветление се проектира на базата на теоретични положения и изчисления, проверени и доуточнени с експериментални проучвания.
Вариантът, който предлагаме и реализирането на архитектурно-художествените принципи при фасадното осветление на екстериорни обекти се базира на пълно съблюдаване и подчертаване чрез действието на светлината на архитектурните форми, художествените достойнства и ценности на обекта при постигане на психо-физиологичен комфорт на средата. С направа на пробен тест определихме нивата на „хигиенен минимум” при осветяване фасадата, при който е гарантирано наблюдаването на обекта с желаното качество, без да се предизвиква напрежение и умора при разглеждане на обекта. Чрез допълнително насочване и определяне местоположението на осветителите постигаме следните ефекти, сполучливо подчертаващи специфичните особености на архитектурната композиция:
- нюанс – когато яркостите по повърхността на осветявания обект се изменят постепенно, плавно;
- контраст – при големи и резки промени на яркостите на съседни площи.
Вариант 2 – разположение на осветителите на съществуващи стълбове за осветление на паркинга – фронтално срещу фасадата.
Разпределението на яркостта по повърхността на един осветен обект или няколко съседни сгради е едно от най-важните средства за тяхното светлинно оформление. Равномерно осветяване на обектите е трудно осъществимо, но обикновено то не е желателно, тъй като еднакво ярките обекти губят своята пластичност, изглеждат плоски, неизразителни, монотонни. При общо осветяване на повърхността на обекта със заливаща светлина особено важно е разположението и насочването на осветителите, което зависи от формата и габарита на осветявания обект, от архитектурата на неговата фасада и от мястото и посоката на наблюдение. Взаимното разположение на осветявания обект, прожекторите и възможните позиции за наблюдение трябва така да се подберат, че заслепяващото действие на прожекторите да се ограничи максимално и едновременно с това да бъдат монтирани възможно най-дискретно по отношение на наблюдателя.
Заливащата светлина създава общото фоново осветление на сградата. Общо дифузионно осветление напомня за ефекта на лунната светлина, като ефектът на светлината намалява контраста и архитектурните детайли не се отличават толкова силно.
В конкретния случай, разположението на осветителите по стълбовете на осветление на паркинга е крайно неудачно и непрепоръчително, защото:
- Основно ще „сплеска“ фасадата и всички архитектурни форми ще изчезнат. Фронталното осветление на повърхност в случая с черен цвят е крайно неуместен вариант.
- Заслепяването на хората, излизащи от обекта, ще доведе до крайно неприятни случаи на заслепяване, зрителна умора и дискомфорт на клиентите на обекта.
Заслепяването на хората, излизащи от обекта, ще доведе до крайно неприятни случаи на заслепяване, зрителна умора и дискомфорт на клиентите на обекта.
Вариант 3 – разположение на осветителите в горната част на фасадата на носещи рамена.
Това е препоръчителен вариант, при много високи сгради, при който горното осветление се явява като допълнение на основното от долен край.
В случая, трябва много внимателно да се избере и проектира носещата конструкция на осветителите, как да се интегрира към фигурите на фасадата. Така, че да не стои като „дирек-петно“ на общата визия на обекта.
Направено по този начин – осветлението ще „натисне“, „отреже“ фасадата във височина, което едва ли е правилен избор.
Използвани източници: Автореферат на дисертация за присъждане на образователна и научна степен „Доктор“ – Архитектурно-художествено осветление на екстериорни обекти – инж. Милена Тенчева Петрова