Всички сме чували израза „Чисто и светло като в операционна“. Истината е, че светлината е един от най-важните елементи в операционната зала и влияе върху хода на операциите и последващото лечение. За съжаление сме свидетели на факта, че болниците пренебрегват важността на правилната болнична светлина и затова искаме да поговорим за нея.
Нека в началото започнем с малко история. В миналото хирурзите са разчитали на естествената слънчева светлина и огледала, които да я отразяват и насочват. Самите операционни са се проектирали в конкретна посока и по възможност с прозорци на тавана. Така в миналото са постигали осветеност от 10000 до 80000 лукса.
След откриването на електричеството хирургическите лампи се развиват непрекъснато. Първата такава е патентована през 1882 и има множество недостатъци. Халогенните крушки увеличиха светлината над операционната маса, но някои решения водят до умора в очите, което намалява ефективността на хирурзите. Днес все повече модерни хирургически отделения залагат на LED светлините, които използват по-малко енергия, не натоварват очите и дават онази хладна цветова температура, нужна за взимане на ефективни решения при операции.
Решение в полза на медицинския персонал и пациентите
Вече споделихме, че лекарите, медицинските сестри и персоналът на болниците се нуждаят от висококачествена, ярка и хладна светлина, за да предоставят подходяща грижа и да работят ефективно. Здравните работници трябва да могат визуално да оценяват пациентите. Много от състоянията, лекувани в болница или клиника, се диагностицират въз основа на именно такъв първоначален преглед. Например, жълтеницата обикновено се забелязва първо въз основа на цвета на кожата на пациента. Поради тази факт здравните заведения се нуждаят от осветление с висок индекс на цветопредаване (CRI). LED осветлението предлага CRI възможно най-близо до естествената слънчева светлина, подобрявайки точността на работа в здравни условия.
От друга страна болните се възстановяват по-добре с осветление, което най-добре поддържа циркадния им ритъм и осигурява среда, подходяща за почивка. Пациентите често са хоспитализирани за по-дълъг период от време и следователно са изложени за дълго на болничното осветление. При традиционното такова те могат да развият главоболие, умора и усещане за влошаване на състоянието. Научно е доказано, че пациентите могат да бъдат изписани по-рано при използване на динамично LED осветление (наричано още RGBW), което позволява промяна на цветовете в стаята от червено, зелено, синьо и бяло. Същият добър ефект може да се постигне и чрез използването на решение, при което LED осветлението се променя от студено към топло и обратно.
Балансът между осветлението, което е най-добро както за биологичните аспекти, така и за зрителната острота, е необходим и възможен именно с LED светлините. Преходът към LED решения не само позволява на болниците да предоставят по-добро обслужване на своите пациенти и по-добра среда за своя персонал, но намалява разходите за поддръжка и енергия – ресурси, които могат да се пренасочат за медицински персонал, а не за крушки. Спестяванията на енергия, осигурени чрез надграждане до LED светлини, водят до драстично намаляване на вредните CO² емисии.
Решение, което ще се хареса и на мениджмънта на медицинските заведения
В много здравни заведения светлините трябва да са винаги включени. Ето защо, колкото по-енергийно ефективно осветление бъде избрано и инсталирано, толкова по-добре ще се отрази това върху бюджета на лечебното заведение. Замяната на флуоресцентно или подобно осветление с LED може да редуцира разходите за енергия с до 80 процента, а понякога и повече, без към това да се включват допълнителните спестявания в бъдеще.
Без съмнение е важно за мениджърите на здравни заведения да обмислят влиянието на осветлението върху здравето на пациентите и как то може да бъде постигнато. Освен спестените разходи за електроенергия и поддръжка, LED решенията могат да осигурят по-здравословна и по-удобна среда за пациентите и персонала, което пък ще рефлектира върху положителната оценка от лечението.
Пропускаме ли нещо?
До тук говорихме изцяло за болници, но в заглавието сме поставили още една дума и тя е здравеопазване. Казаното по-горе в по-голяма или по-малка степен важи също за зъболекарските кабинети, домовете за възрастни хора и всякакъв друг тип помещения за здравна грижа.
Конкретно в стоматологията пациентът може да се страхува от лечението и да е нервен. Светлината в помещението трябва и може да се използва по такъв начин, че да подобри доверието на пациента и най-вече да го успокои. Изключително важно е осветлението да бъде хомогенно, защото наличието на много тъмни и много светли зони могат да смущават пациентите. Поради тази причина се препоръчва използването на осветителни тела, които осигуряват по-плавно разпределение на светлината. Стандартът EN 12464 ясно описва дефинициите за планиране на светлината на подобни работни места.
Нашият екип е винаги на разположение и може да съдейства в проектирането и изграждането на осветителната система за вашето лечебно заведение, частен кабинет или друг тип здравни помещения, така както сме го правили за много други сфери на дейности, за които може да се информирате в нашия блог.