Първите крушки с нажежаема жичка са създадени през втората половина 19-ти век. По това време върху тази иновация, независимо един от друг работят различни учени. През следващия век в търсене на все по енергийно ефективно решение се разработват нови типове осветителни тела. Така само за 150 години осветлението преминава през множество революционни етапи. На прехода между двете хилядолетия сериозно започва да навлиза LED осветлението, за което ние днес често разказваме в нашия блог. Това не означава, че не си задаваме въпроса: „Какво решение ще дойде в бъдеще?” Ето защо решихме да проучим темата и да хвърлим допълнителна светлина.
Има ли бъдеще в лазерното осветление?
Видно от въведението е, че винаги има място за още подобрения в ефективността при осветлението. Редица изследователи работят усилено в търсене на наследник на LED. Не малка част от тях са на мнение, че то се крие в лазерните технологии. Лазерните диоди имат редица важни предимства. На първо място те са значително по-малки от LED. В същото време към момента те могат да произведат до 1000 пъти повече светлина срещу 2/3 от консумираната енергия. Това означава, че с един диод може да се освети цяла къща.
Какъв е принципът на работа?
Steven DenBaars е изследовател от Калифорнийския университет в Санта Барбара. Той работи в областта на LED светлините от 20 години и вече търси решение за внедряването на лазерно осветление, разпространявано чрез оптичните кабели. Чрез тях светлината от лазерни диоди (сходни на съществуващите светодиоди) може да се разпространява върху полупрозрачна светлопропускаща пластмаса. Така мощният лъч се превръща в светлина с топло, разсеяно сияние. Това води до радикална промяна на начина на осветяване. Вместо да се транспортира електричество до крушка, то вече може да говорим за насочване на светлина до мястото, където е необходимо. Лазерното осветление обещава да бъде не само по-лесно за инсталиране, но и по-ефективно. Някои експерти твърдят, че тази иновация може да стане действителност в рамките на 10 години.
Имаме ли пример от практиката?
Определено да! Автомобилните производители BMW и Audi вече използва лазерно осветление в своите модели “i8” и „R8 LMX”. Фаровете залагат на синьо лазерно осветление, комбинирано с фосфор за генериране на бяла светлина с цветна температура 5500 – 6000К. Използването ѝ следва да доведе до намаляване на умората в очите на шофьорите. Друго предимство на лазерните фарове е способността за фокусиране на светлинния лъч в дадена посока. Изследванията показват, че разстоянието за осветяване се удвоява от 300 на 600 метра в сравнение с използването на LED. Много вероятно е този тип осветление дори да надживее жизнения цикъл на самото превозно средство.
В доклад на UL откриваме също информация за още по-нова разработка, която се нарича Matrix Laser. Тя представлява матрица от стотици хиляди микро огледала, която позволява пренасочването на светлинния лъч до 5000 пъти в секунда. Така с помощта на други технологии могат да се засичат и осветяват обекти по трасето. При режим на включени дълги светлини, лъчът автоматично може да се пренасочва при наличие на отсрещен трафик. Автомобилната индустрия обаче е само една от възможностите. В момента се разработва система за лазерно прожектиране в кина. След години е много вероятно да имаме лазерни светлинни източници в телевизорите, смартфоните и рекламните панели. В същото време тази технология отдавна се използва в нощните клубове.
Заключение
Лазерните диоди не са нова технология, но са иновация по отношение на осветлението. Способността им за постигане на висока ефективност позволява отлична светлинна мощност с много малък размер на матрицата. Тази висока плътност на осветяване е любопитна за автомобилната индустрия, но би могла да промени и начина за осветление в дома, офиса и други помещения. От лазерните светлини се очаква да преодолеят пропастта между традиционните светлинни гнезда, работещи с крушки и по-радикалните конфигурации за осветяване. В действителност дори LED осветлението не е достигнало пълния си потенциал. И то, както и лазерите позволява огъване и приемане на различни нестандартни форми. При него обаче се е наложила формата на крушки, поради наличните към онзи момент фасонки. Единствено от въображението на дизайнерите зависи, колко бързо ще бъде заменен този познат ни начин на осветяване.
Въпреки по-високата производствена цена на лазерните диоди в момента се очаква в бъдеще тя постепенно да намалява. Ние ще продължаваме да следим развитието в тази и други иновативни области в осветлението, като обещаваме своевременно да ви информираме за всяко от тях.